Okolica, w której znajduje się ośrodek Sobel należy do najatrakcyjniejszych w całym regionie. Pogranicze Beskidu Sądeckiego i Gorców oraz bliskość Pienin sprawiają, że można tu spędzać czas ciekawie i aktywnie.

Tor kajakowy w Wietrznicach (300 m)
W odległości 300 metrów od naszego Ośrodka, w starorzeczu Dunajca znajduje się tor kajakarstwa górskiego uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Trasa nie jest bardzo trudna, ale zawiera wszystkie przeszkody pojawiające się na zawodach klasy międzynarodowej. Przed największymi imprezami trenuje tu nawet polska kadra a Mistrzostwa Świata rozgrywali tu Juniorzy. Poza okresem treningów tor otwarty jest dla wszystkich miłośników kajakarstwa górskiego.

Tylmanowa (500m)
Kalwaria Tylmanowska - czyli droga krzyżowa na wzgórzu Basta. Kalwaria widoczna jest z daleka, a w nocy jej lokalizację podkreśla podświetlany krzyż. Turyści odwiedzają ją nader licznie, bo miejsce przyciąga walorami widokowymi i rekreacyjnymi, a przy tym nastraja refleksyjnie.
W Paśmie Radziejowej niewielki szczyt - Suchy Groń zwany Błyszczem (945 m) - 16 sierpnia 1972 r. ks. kard. Karol Wojtyła odprawił w tym miejscu Mszę św. dla 700 osób z 25 oaz. Na pamiątkę wzniesiono tu kapliczkę, przy której corocznie odprawiane są Msze św.

REZERWATY PRZYRODY:

Kłodne nad Dunajcem (89.1 ha)-obejmuje fragment przełomu Dunajca między pasmem Radziejowej a masywem Lubania. Drzewostany buczyny górskiej, w wieku około 200 lat zarastają koryta rzeki, zwłaszcza wzdłuż jej prawego brzegu. W dolinach bocznych dopływów rozwijają się zbiorowiska zaroślowe i krzewiaste z licznymi gatunkami roślin naczyniowych.
Pusta Wielka (2.6 ha) - rezerwat leśny na stokach Dzwonkówki w Paśmie Radziejowej, na południowy wschód od Tylmanowej. Stanowi go reliktowy bór sosnowy, rosnący na wysokości ok. 800 m n.p.m., na wzniesieniu o lokalnej nazwie "Pusta Wielka".

Krościenko (7 km)

Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości około 420 - 500 m n.p.m. pomiędzy pasmami gór: Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki u zbiegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne co najmniej od średniowiecza biegnie obecnie droga krajowa 969 Nowy Sącz - Krościenko - Nowy Targ. Ta malowniczo położona gmina, przecięta wstęgą Dunajca, otoczona unikalną przyrodą Pienin, stanowi doskonałą bazę dla turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej, uprawiania wędkarstwa itd. Szlaki turystyczne z Krościenka prowadzą m.in. na Trzy Korony, Sokolicę, Prehybę, Marszałek, Lubań czy Turbacz. W Krościenku kończy się spływ łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca, który pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin, będący osobliwością krajobrazową na skalę międzynarodową.

Dolina Dunajca – wędkarski raj
Wietrznice leżą w Dolinie Dunajca. Jest on już na tym odcinku całkiem sporą górską rzeką. Płynie po kamieniach tworząc gdzieniegdzie efektowne bystrza. Przez wieki rzeka wielokrotnie zmieniał koryto w wyniku powodzi. Powstało dzięki temu szerokie starorzecze oraz liczne kamieńce. Rozlewające się szeroko wody Dunajca to jedna z najlepszych w kraju terenów wędkarskich. Występuje tu pstrąg potokowy, lipień i głowacica, które są bardzo cenione przez wędkarzy. W okolicy odbywają się także mistrzostwa Polski w wędkowaniu na muchę.

Wycieczki w Beskid Sądecki

Po drugiej stronie Dunajca w dolinę opada Pasmo Radziejowej należące do Beskidu Sadeckiego. Zachęcają one do odbywania wycieczek górskich czemu sprzyjają poprowadzone w okolicy szlaki turystyczne. Z niedalekiej Tylmanowej zielonym szlakiem można wyjść na Błyszcz, gdzie w miejscu, w którym w 1972 roku kardynał Karol Wojtyła odprawił Mszę świętą. Trasa jest bardzo malownicza i niezbyt męcząca. Dzięki licznym polanom otwierają się stad przepiękne widoki na Gorce. Można oczywiście
wybrać się dalej i z Błyszcza żółtym szlakiem dojść aż na Dzwonkówkę skąd rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Tatr.

Wycieczki w Gorce
Z Tylmanowej zielonym szlakiem można także wybrać się na wycieczkę w Gorce. W odległości niespełna półtorej godziny marszu znajduje się liczący ponad 1200 metrów nad poziomem morza Lubań. Choć podejście jest tu dość strome to wspaniały widok na Spisz i górujące nad nim Tatry wynagradzają zmęczenie. Lubań to także jeden z większych węzłów szlaków w okolicy. Można wędrować stąd dalej do Ochotnicy, Kluszkowców, Krościenka czy w stronę przełęczy Knurowskiej.
Podchodząc na Lubań mija się tak zwaną Kalwarię Tylmanowską, z górującą nad nią podświetlonym nocą krzyżem.

Łącko (5 km)
Na północ od Wietrznic, u ujścia Czarnej Wody do Dunajca leży jedna z ważniejszych miejscowości regionu – Łącko. To zagłębie sadownicze najpiękniej wygląda wiosną, gdy drzewa owocowe okrywają się kwiatami. Wiosną odbywa się tu znane w całym kraju Święto Kwitnących Sadów. Łącko to także "śliwkowa stolica Polski". To tu produkuje się słynną śliwowicę, która "daje krzepę i krasi lica". Jej tradycyjna receptura sięga XIX wieku a obecnie znajduje się na Liście Produktów Regionalnych.

Szczawnica (13 km)
Przebywając w Wietrznicach można także wybrać się do jednego z karpackich uzdrowisk – Szczawnicy. Położona u ujścia potoku Grajcarek do Dunajca miejscowość od ponad 150 lat przyciąga kuracjuszy swoimi wodami mineralnymi. Mające tu swoje źródła szczawy pomagają w leczeniu wielu schorzeń. Choć uzdrowisko nie jest duże to jego położenie miedzy Beskidem Sądeckim a Pieninami oraz malownicza zabudowa sprawiają, że przyjeżdża tu wielu turystów. Warto także odwiedzić tutejsze Muzeum Pienińskie z bogatą ekspozycją dotyczącą regionu.

Spływ Przełomem Dunajca (20 km)
To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Polsce. Około 10 kilometrowy spływ na tradycyjnych drewnianych tratwach odbywa się z przystani flisackiej w Kątach do Szczawnicy lub Krościenka. Opadające stromo do Dunajca zbocza Trzech Koron czy Sokolicy, urwiste ściany skalne i malownicze zakręty sprawiają, że trwająca zależnie od poziomu rzeki 2 do 3 godzin podróż nigdy się nie dłuży i na długo pozostaje w pamięci.

Zalew Czorsztyński (20 km)
Wybudowana niespełna 20 lat temu zapora w Niedzicy przegrodziła Dunajec między Pieninami Właściwymi a Spiskimi. Powstał w ten sposób długi, dość wąski Zalew Czorsztyński, który wspaniale wpasował się w górski krajobraz. Na jego brzegach, na wprost siebie wznoszą się zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Miedzy nimi kursują niewielkie stateczki. Można odbyć także dłuższy rejs po całym Zalewie. Okoliczne góry oraz zamki wyglądają ze statku bardzo urokliwie.
Zamek w Czorsztynie wzniesiony około 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego strzegł południowych granic Polski. Tędy przejeżdżali kupcy z południowej Europy, a także orszaki królewskie. Tu w Pieninach przebywała Święta Kinga, a z okien zamkowych patrzyła na wody Dunajca młodziutka Jadwiga, przyszła królowa. Był tutaj Władysław Jagiełło, a także jego syn Władysław Warneńczyk, bywali sławni rycerze (Zawisza Czarny) i senatorowie Rzeczpospolitej. W 1790 r. potężny pożar strawił dachy i od tego czasu budowla zaczęła podupadać. Po górskiej fortecy pozostały malownicze, postrzępione ruiny, których najważniejszą część stanowi masywna czworoboczna wieża i przylegające do niej mury dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Częściowo zrekonstruowane piwnice mieszczą ekspozycję muzealną.

Stacja narciarska Czorsztyn-Ski
Na górze Wdżar w Kluszkowcach, będącej zakończeniem jednego z ramion Lubania znajduje się stacja narciarska Czorsztyn-Ski. Zimą to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Siedem tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i trasy biegowe połączone sześcioma wyciągami zapewniają dobrą zabawę przez wiele godzin. Warto odwiedzić ją także latem. Na gości czekają wtedy rowerowa trasa downhillowa, kolejka grawitacyjna, park linowy oraz ściana wspinaczkowa.

Zabytkowy kościół w Dębnie
Kościół św. Michała Archanioła – gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Pierwszy kościół w Dębnie wzniesiono prawdopodobnie w XIII wieku. Obecny kościół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej świątyni. Z tego okresu pochodzą nawa i prezbiterium. Jest to świątynia orientowana o konstrukcji zrębowej. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą (otrzymał jako jedyny drewniany kościół nominację w konkursie siedmiu cudów Polski), wyróżnia się sylwetką (praktycznie niezmienioną od czasów budowy) – wkomponowaną w krajobraz i wyjątkowo cennym ruchomym wyposażeniem, a także unikatową polichromią patronową pochodząca z około 1500 roku, najstarszą, w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie. Niewątpliwie jest to najlepiej zachowana tego rodzaju polichromia w Polsce. Jest wykonana w 33 kolorach i zawiera aż 77 motywów w 12 układach. Najczęstsze to ornamenty roślinne i geometryczne. Występują także wątki figuralne i zwierzęta, wśród nich głównie jelenie. Szablony były wielokrotnie używane w różnych obiektach, te prawdopodobnie, ze względu na ich świecki charakter w dworach szlacheckich i magnackich

Łopuszna (30 km)
Kościół Św. Trójcy, Dwór Tetmajerów
Główną atrakcją miejscowości jest XV-wieczny gotycki kościół drewniany pw. Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata. W Łopusznej znajduje się również dwór tzw. dwór Tetmajerów z ok. 1790 r. (przebudowany pod koniec XIX w.), który przez pewien czas należał do Leona Przerwy-Tetmajera. Dwór obecnie jest filią Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w nim etnograficzne muzeum. Planowane jest utworzenie tam Muzeum Kultury Szlacheckiej. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Ludźmierz (50 km)
Sanktuarium w Ludźmierzu to sanktuarium maryjne z figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala.
Ludźmierz jest najstarszą parafią katolicką na Podhalu. Jego historia sięga XIII wieku. Wiąże się z historią możnego rodu Gryfitów, który już pod koniec XII wieku otrzymał mocą nadań książęcych we władanie ziemię podhalańską.
Do kościoła w Ludźmierzu przylega cudowny Ogród Różańcowy. Pięknie zaprojektowany, zadbany i utrzymany, przypomina o pobycie na Podhalu i w sanktuarium ludźmierskim w 1997 roku papieża Jana Pawła II oraz jego nauce o znaczeniu modlitwy różańcowej. W centrum ogrodu umieszczona jest naturalnej wielkości rzeźba przedstawiająca papieża. Spośród znanych pomników Jana Pawła II wyróżnia ją to, że przedstawia postać Jana Pawła II klęczącego.

Zabrzeż - Wietrznice 344
33-390 Łącko

   tel. kom.: 509 527 198

e-mail: biuro@sobel.com.pl 

          

 
Realizacja: Verakom
 
© Ośrodek Wypoczynkowo - Rekreacyjny "SOBEL" s.c. - Zabrzeż - Wietrznice